Türkiye’nin EURO 2020 Değerlendirmesi

11 Ağustos tarihinde başlayan ve 11 Temmuz tarihindeki final maçı sona eren 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (EURO 2020) kazanan takım İtalya oldu. Türkiye’nin de mücadele ettiği EURO 2020 hem grup maçlarında hem de gruplardan sonraki turlarda çekişmeli maçlara sahne oldu. Fakat A Milli Futbol Takımı, bu önemli organizasyonda aradığını bulamadı. EURO 2020’nin A Grubu’nda İtalya, Galler ve İsviçre ile karşılaşan A Milliler, turnuvanın en kötü performans sergileyen takımlarından biri oldu. Turnuva öncesinde yerli ve yabancı birçok spor otoritesi tarafından gizli favori olarak gösterilen Türkiye, gruptan çıkmayı başaramadı.

Türkiye Beklentileri Karşılayamadı

A Milli Futbol Takımı’nın EURO 2020’de favori görülmesinin en önemli sebeplerinden biri takımda etkili ve genç futbolcuların var olması olmuştu. Fakat özellikle ilk iki maçın ardından gol dahi atamadan alınan mağlubiyetler hem Türkiye için hayal kırıklığı oldu hem de spor kamuoyunda çok fazla eleştirilere maruz kalmasına yol açtı. A Milli Takım’ın EURO 2020’de ortaya koymuş olduğu kötü futbol ve birçok futbolcunun adeta isteksiz oluşları adeta takımdan beklentilerin boşuna çok yüksek tutulduğunu izleyenlere gösterdi. Başka bir deyiş ile futbolseverlerde oluşan bu beklentilerin altı ne yazık ki sahaya çıkan futbolcular ve teknik ekip tarafından doldurulamamış oldu.

Futbol Dünyası’nda Uzak Bir Türkiye

Türkiye, EURO 2020’nin A Grubu’nda sırasıyla İtalya, Galler ve İsviçre ile kozlarını paylaştı. Bu 3 maçtan da mağlubiyet ile ayrılan A Milli Futbol Takımı, kalesinde toplamda 8 gol görürken rakip kalelere 1 gol atabildi. Böylece A Grubu’nu 0 puan ile son sırada tamamlayan Milliler, EURO 2020’nin grup maçlarında en kötü performan sergileyen takımı oldu. Türkiye’nin böyle kötü sonuçlar almasının bir diğer nedeni ise adeta plansız bir şekilde sahaya çıkması oldu. Başka bir deyiş ile bazen doğaçlama bazen de ezbere bir oyun tarzı ile sahada yer alan A Milli Futbol Takımı’nda teknik direktör Şenol Güneş’in taktikleri ise oldukça yüzeysel kaldı. Öte yandan tecrübeli teknik adamın oyuncu tercihleri ve oyuna zaman zaman geç müdahale etmesi başka eleştiri konularına zemin hazırlamış oldu. Kısacası EURO 2020, Türkiye’nin başarısızlığına ek olarak, futbol anlayışımızın çağdaş dünya futbolundan ne yazık ki hala geride olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.