Türkiye’nin Rakibi Cebelitarık

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Grubu’nda oynayacağı iki maçı kalan Türkiye, 13 Kasım tarihinde Cebelitarık’ı konuk edecek. İyi bir başlangıç yapmasına rağmen bu performansı sürdüremeyen ve üst üste puan kayıpları yaşayan Türkiye, kalan son 2 maçını da kazanmayı ve Norveç’ten 2’inci sırayı alarak eleme oynamayı amaçlıyor.

Elemelerin en zayıf takımlarından birisi olan Cebelitarık karşısında dış sahada oynadığı maçta özellikle ilk yarıdaki performansıyla sert eleştirilere maruz kalan Milli Takım, ikinci yarıda bulduğu gollerle birlikte galip gelmeyi başarmış ancak taraftarlar tatmin olmamıştı.

Türkiye’ye Cebelitarık Karşısında Fark Lazım

Grup elemelerinde oynayacağı 9’uncu maçta Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda Cebelitarık’ı konuk edecek olan Türkiye’nin hedefi mutlak galibiyet ve farklı skor olacak. 13 Kasım Cumartesi, saat 20.00’da başlayacak maçta taraftar avantajını da kullanarak farklı bir skor olmayı hedefleyen Türkiye’nin bu amacının altında Dünya Kupası Elemelerindeki farklı statü yer alıyor.

Bilindiği üzere, Dünya Kupası Elemelerinde iki takım arasındaki skorları baz alan ikili averaj geçerli sayılmadığı için, genel averaj daha da önem taşıyor. İlk oynadığı Cebelitarık maçında da bu sebepten kaynaklı eleştirilen ve Hollanda’nın 7-0 mağlup ettiği takıma ilk yarı dahi gol atamayan Türkiye, aynı senaryoyu bu maçta da yaşamak istemiyor.

Stefan Kuntz yönetiminde çıkacağı 3’üncü maçından galip ayrılarak Karadağ maçını beklemeyi amaçlayan Millilerimizin gruptan çıkma şansının kendi ellerinde olmaması ise can sıkıcı bir durum olarak öne çıkıyor. Milli Takımımızın gruptan çıkma şansını devam ettirebilmesi için 2 maçı da kazanması ve Norveç’in puan kaybı yaşaması gerekiyor.

Bu ihtimal gerçekleştiği takdirde tek maçlı eliminasyon sistemi üzerinden 2 maç daha yapacak olan Türkiye, bu maçlardan başarılı sonuçlar alabilirse Katar’a giden bileti kapabilecek.

Aday Kadromuzu Sakatlıklar Sarstı

Stefan Kuntz’un Beşiktaş’ın genç kalecisi Ersin Destanoğlu’nu davet ettiği, Yusuf Yazıcı ve son dönemde formda olan İrfan Can Kahveci’yi ise neden çağırmadığı konusunda eleştirilere maruz kalan Aday Kadrosu, sakatlıklarla birlikte tekrar şekillendirilmek zorunda kaldı.

İlk olarak Norwich City’de forma giyen savunmacı Ozan Kabak’ın enfeksiyon nedeniyle kadrodan çıkarıldığı açıklanırken, takımımızın son zamanlardaki en formda oyuncusu Cengiz Ünder de sağ arka adalede yaşadığı problemler nedeniyle kadrodan çıkarıldı ve yerine Galatasaray’ın genç oyuncusu Barış Alper Yılmaz dahil edildi.

Stefan Kuntz ile birlikte çıkılan iki maçta bir galibiyet ve bir beraberlik alan Milli Takım, Cebelitarık maçından 3 gün sonra Karadağ’ın konuğu olacağı maçtan sonra bu aşamayı tamamlayacak. Hamit Altıntop ve Stefan Kuntz liderliğinde yeni bir yapılanmaya gittiği belirtilen Milli Takım’ın her ne kadar az olsa da matematiksel olarak süren gruptan çıkma şansını devam ettirmesi taraftarları da heyecanlandırıyor.

Birçok turnuvada son dakikalarda attığı gollerle başarılı olan takımımızın daha planlı bir başarıya giden yolları araştırması gerekiyor.