TÜRKİYE’YE ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ ŞOKU

Şampiyonlar Ligi’nde İngiliz temsilcisi Manchester City Chelsea yine de kalmasının ardından takımların UEFA’ya vermiş olduğu dilekçe sonrasında İstanbul’da düzenlenmesi planlanan Şampiyonlar Ligi finali Portekiz’in Porto şehrinde yapılmasına karar verildi. Normalde 29 Mayıs Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanması planlanan UEFA Şampiyonlar Ligi final mücadelesi Yine aynı tarihte Atatürk Olimpiyat Stadı yerine Porto’nun Estadio do Dragao Stadyumunda oynanacak.  Daha önce iki takımın da 4 biner taraftarına izin verilmesi planlanan mücadelede taraftar limiti ise 6 bine yani toplam 12 bine çıkarıldı.

UEFA’DAN YAPILAN AÇIKLAMA

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’dan alınıp Portekiz’den götürülmesi hakkında bazı açıklamalar yapan UEFA başkanı Ceferin u kararın İngiliz hükümetinin Türkiye’ye koronavirüs pandemisi seyahat kırmızı listesi kapsamında alındığını belirtirken İngiltere’nin kendi vatandaşlarını korumak adına böyle bir talepte bulunmalarını anlayışla karşıladıklarını belirtti. 

Türkiye’nin birçok organizasyonda UEFA’nın iyi bir ortağı olarak in sahipliği yaptığını belirterek sözlerine devam eden UEFA başkanı yakın bir tarihte Şampiyonlar Ligi finalini ve daha nice büyük çok organizasyonu Türkiye’de görmeyi planladığını belirtti.  Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve yetkili Türk makamlarının UEFA’nın isteğini anlayışla karşıladığını belirten Ceferin, sözlerini Türkiye’nin her zaman iyi bir ortak olduğunu belirterek bitirdi.

2020 YILINDA DA PORTEKİZ’DE OYNANMIŞTI

Geçtiğimiz sezon da UEFA Şampiyonlar Ligi’nin Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılmasına karar verilmiş ancak Koronavirüs pandemisi sebebiyle artan vakalar ve risk faktörü sebebiyle format değişmiş, karşılaşmalar tek maç üzerinden oynanmaya başlanmış, bunun yanı sıra final mücadelesi Türkiye’den alınıp Portekiz’e verilmişti. Öte yandan içerisinde bulunduğumuz sezon itibariyle Ağustos ayında düzenlenmesi planlanan UEFA Süper Kupa organizasyonunun ise İstanbul’da Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılması konusunda ön mutabakat sağlandığı öğrenildi. 

UEFA Süper Kupa mücadelesinin İstanbul’da yapılması konusunun yanı sıra 2023 yılında oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin ise İstanbul’da yapılması konusunda UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında yapılan görüşmeler sonucu karara bağlandığı öğrenildi. İçin dev organizasyona Türkiye’nin ev sahipliği yapması  konusu ile alakalı kesin bilgiler UEFA yönetim kurulunun yapmayı planladığım ilk toplantının ardından kesinlik kazanması bekleniyor.