TURUNCU BEYAZLILARDA YENİ MABETTE SONA DOĞRU

Turuncu-beyazlılara ve mavi-lacivertlilere yeni stadyum geliyor. 6 yıldır çalışmaları ve inşaatı süren stadyum için bazı hazırlıklar ve çalışmalarda son noktaya gelindi. Adana’da özellikle lokal takımları için inşa edilmeye başlanılan stadyumun bitmesine çok az kaldı. Adana’da yapımına 2014 yılında başlanan UEFA standartlarındaki 33 bin kişilik yeni stadyumda koltuk montajı tamamlandı. Stadyumun yeni sezonda karşılaşmalara ev sahipliği yapması bekleniyor. Adana’nın Sarıçam ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımına 2014 yılında başlanan UEFA standartlarındaki 33 bin kişi kapasiteli yeni stadyumda sona gelindi.

102 dönüm arazinin 43 dönümlük bölümü üzerine inşa edilen stadyum, 6 kat yüksekliğinde, 33 bin kişi kapasiteli olarak tasarlandı. Stadyumda sosyal donatıların yanı sıra 10 asansör, 2 yürüyen merdiven, 104 turnike, basın ve VIP tribünü yer alıyor.

ADANASPORUN YENİ STADYUMUNDA BAZI ÇALIŞMALAR

Stadyumda işçiler geçen aylarda hibrit çim serimini tamamlayıp mavi-lacivert ve turuncu-beyaz renklerinde alevli koltukların montajını da bitirdi. Stadyumun yeni sezonda karşılaşmalara hazır hale getirilmesinin planlandığı öğrenildi. Öte yandan, futbolcuların giriş ve çıkış yapacağı tünelin üzeri de Adanaspor ve Adana Demirspor’un renklerine boyandı. Drone ile de görüntülenen stadyumda hibrit çimin ise belirli aralıklarla sulandığı görüldü. Yavaş yavaş stat hazır hale geliyor.

MEVCUT KULLANILAN STADYUM

1975 yılında 700 kişilik maraton tribünü, 1988 yılında 5000 kişilik kapalı tribün inşaatı tamamlanarak hizmete girerek kapasitesi 21,600’e çıkarılmıştır. İlave kapalı tribün altında 52 metrekarelik 18 adet dükkân, 65 metrekarelik çok gayeli salon mevcut. maraton tribünü altında 23,90×15,45 ebatlarında 4 adet çok gayeli antrenman salonları bulunmaktadır.

Işıklandırma sistemleri mevcuttur. 2,10 x 1,80 kesitli betonarme box sistemli 2 adet sporcu çıkış tünelleri ve akordeon sistemli açılır, kapanabilir hakem çıkış tüneli bulunmaktadır. Türkiye’nin en düzgün zeminlerinden birine sahip olan stadyum Adana Demirspor ve Adanaspor’un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. bu iki takımın renklerinden ötürü tribünlerdeki koltuklarının yarısı turuncu, yarısı mavidir. Kullanılan bu stat pek çok adana spor kulübü temsilcisi tarafından kullanılmaktadır.

Fakat eski bir stattır. Ayrıca kapasite olarak 21 bin dolayındadır. Yeni turuncu beyazlıların stadı ise pek çok anlamda mevcut staddan daha iyi olacağa benziyor. Fakat ne zaman kullanıma geçeceği bilinmiyor.