U19 Kadın Voleybol Milli Takımımız Dünya Şampiyonası’nda Yarı Finale Yükseldi

Türkiye, son yıllarda kadın voleybolda elde ettiği başarılar ile dikkat çekiyor. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, geçtiğimiz ay Milletler Ligi’nde şampiyon olarak ülkemize haklı bir gurur yaşattı. U19 Kadın Voleybol Takımı da ablalarını örnek alıyor. Onlar da güncel tarih itibariyle Dünya Şampiyonası’nda mücadele ediyorlar.

Çeyrek Finalde Bulgaristan ile Karşı Karşıya Geldik

Her şeyden önce, U19 Dünya Şampiyonası’nın 1 Ağustos 2023 tarihinde başladığından bahsedelim! Milli takımımız, B Grubu’nda mücadele etti. Rakipleri arasında Nijerya, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Almanya ve Hırvatistan vardı. Kızlar, gruptaki beş maçı da kazanmayı başardılar. Son 16 turundaki rakibimiz Güney Kore oldu. Bize her zaman ters gelen Güney Kore’yi beş setlik son derece çekişmeli bir maçın ardından 3-2 mağlup etmeyi başardık.

Türkiye, U19 Dünya Şampiyonası çeyrek finalinde Bulgaristan ile karşı karşıya geldi. Maçın favorisi Türkiye idi. Ancak, Bulgaristan da voleybolda başarılı bir ülke! Bilhassa bu jenerasyonları oldukça iyi! 1.98 boyundaki 2006 doğumlu pasör çaprazı Iva Dudova, çekinilmesi gereken bir oyuncu idi.

Milli takımımız, maça oldukça iyi başladı. İlk seti 25-22 kazandı. Son derece çekişmeli geçen ikinci seti 27-25’lik skorla kazanan taraf Türkiye idi. Bulgaristan, üçüncü sete çok daha iyi başladı. Bu setin son şansları olduğunun farkına varan Bulgarlar, seti 25-22 kazanmayı başardılar. Dördüncü sette belirgin bir Türkiye üstünlüğü vardı. Milli takımımız, bu seti 25-7 gibi son derece farklı bir skor ile kazanmasını bildi. Maçtan da 3-1’lik skorla galip ayrıldı.

Beren Yeşilırmak Maça Damgasını Vurdu

Milli takımımız maça Dilay Özdemir, Eylül Durgun, Beren Yeşilırmak, Liza Safranova, Nisan Eroğuz ve Begüm Kaçmaz ilk altısı ile çıktı. Takımımızın liberosu İlayda Naz Gergef idi. Dört setlik maçın takımımız adına en skorer ismi Beren Yeşilırmak idi. 2005 doğumlu smaçör, maçı 20 sayı ile tamamladı. Eylül Durgun ve Liza Safranova da takımlarına 11 sayı ile katkıda bulundular.

Kendisinden 1-2 yaş büyükler ile oynamasına rağmen turnuvada oldukça iyi bir performans ortaya koyan Begüm Kaçmaz maçı 10 sayı ile bitirdi. Bilhassa yapmış olduğu dört blok son derece değerliydi. Takımımızın 1.87 boyundaki pasörü Dilay Özdemir de maçı dört blok, bir hücum, bir de servis olmak üzere toplam altı sayı ile tamamladı. Son olarak, Nisan Eroğuz’un da maçı tıpkı Dilay Özdemir gibi altı sayı ile bitirdiğini söyleyebiliriz.

Milli takımımız, yarı finalde Japonya ile karşı karşıya gelecek. Japonya, çeyrek finalde Tayland’ı 3-2 mağlup etmeyi başarmıştı. İtalya – Hırvatistan, ABD – Brezilya maçlarının galipleri de yarı finalde karşı karşıya gelecekler. Japonya maçı takımımız adına çok zor geçecek. Rakibi bloklar ile durdurmamız gerekiyor.