U21 Voleybol Milli Takımı İtalya’ya Kaybetti

Voleybol dünyası son derece heyecanlı! Ağustos ayı, voleybol severler için bir hayli hareketli geçecek. Gündemin ilk sırasında tahmin edebileceğiniz üzere Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası bulunuyor. Filenin Sultanları, 15 Ağustos 2023 gününden bu yana bu turnuvada mücadele ediyor. Türkiye, şu ana kadar İsveç, Azerbaycan ve Çekya maçlarından galibiyet ile ayrıldı. Hedef, bu turnuvada şampiyon olmak! Ancak, Türkiye’nin Sırbistan, İtalya ve Polonya gibi ciddi rakipleri bulunuyor.

Genç Filenin Sultanları Brezilya’nın Ardından İtalya’ya da Yenildi

U21 kadın voleybol milli takımımız, güncel tarih itibariyle, Meksika’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda mücadele ediyor. Türkiye, ilk olarak ABD, Küba ve Hollanda ile aynı grupta yer aldı. Bu grupta oynamış olduğu maçların hepsini kazandı. Format gereği ikinci turda Brezilya, İtalya ve ABD ile aynı grupta yer alıyor. Genç Filenin Sultanları, ilk maçında Brezilya ile karşı karşıya gelmişti. Bu maçtan 3-0’lık mağlubiyet ile ayrılmıştı. İkinci maçtaki rakip İtalya idi.

Takdir edersiniz ki, İtalya, kadın voleybolda ekol sayılabilecek bir ülke! Her yaş grubunda ciddi başarılar elde eden İtalya, U21 Dünya Şampiyonası’nda da şampiyon olmayı hedefliyor. İtalya – Türkiye maçının belirgin bir favorisi yoktu. Her iki takım da bu maçı kazanabilirdi. Ancak, Türkiye, maça çok kötü başladı. Kızların Brezilya yenilgisinin moral bozukluğunu üzerlerinden atamadıkları barizdi. İtalya, ilk seti 25-6 kazandı. İkinci sette değişen bir şey yok.

Ne hücumda ne de savunmada varlık gösteremeyen Türkiye, ikinci seti de 29-27 kaybetti. Üst üste kaybedilen iki setin ardından maçtan kopan Türkiye, üçüncü sette geri dönüş yapmak adına çabaladı. Fakat, bu seti de 25-21 kaybetti. Sonuç olarak, İtalya, maçı 3-0 gibi net bir skorla kazandı. Brezilya’nın ardından İtalya’ya da kaybeden genç Filenin Sultanları’nda moraller bir hayli bozuk idi.

Miray Gözübüyük’ün Çabası Yeterli Olmadı

Türkiye’nin bu maçtaki en skorer ismi Miray Gözübüyük oldu. Genç smaçör, maçı 15 sayı ile tamamladı. Dilay Özdemir takımına yedi sayı kazandırdı. 2005 doğumlu pasör; üç hücum, üç blok ve bir de servis sayısı ile takımına katkıda bulundu. Bengisu Aygün, takımına katkıda bulunan bir diğer isimdi. Üç hücum ve dört blok sayısı alan 2004 doğumlu orta oyuncu fark yaratmayı başardı. Selen Köse altı, Nilsu Şen dört, Eylül Durgun üç, Seher Aksoy ise maçı iki sayı ile tamamladı.

Türkiye, son maçında ABD ile karşı karşıya gelecek. Ancak, bu maçın herhangi bir önemi yok! Çünkü, milli takımımız; Brezilya, İtalya ve ABD’nin olduğu gruptan çıkmayı başaramadı. Bundan sonraki maçlarını sıralama adına oynayacak.

U21 Dünya Şampiyonası, bizim adımıza verimli bir turnuva oldu. Dilay Özdemir, Beren Yeşilırmak ve Bengisu Aygün gibi isimler performanslarıyla dikkat çektiler.