UEFA İngiltere’ye EURO 2020 Kapsamında Soruşturma Açtı

16. Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2020) yarı finalde İngiltere ve Danimarka karşı karşıya gelmişti. Normal süresinde 1-1 beraberlik ile sonuçlanan mücadelede uzatmalara gidildi. Harry Kane’nin 104. dakikada bulduğu gol ile maçın skoru 2-1 olmuş ve karşılaşma İngiltere’nin üstünlüğü ile sona ermişti.

VAR incelemesi sonucunda Kane ikinci golü atarken Danimarka kalecisi Kasper Schmeichel’ın gözüne lazer tutulduğu tespit edildi. Bunun yanında Danimarka milli marşının yuhalanması ve meşale yakılması hakkında UEFA, EURO 2020 kapsamında İngiltere Futbol Federasyonu’na soruşturma başlattı.

Maçın Detayları

İngiltere ve Danimarka yarı final maçını İngiltere’nin ev sahipliğinde Wembley Stadyumu’nda oynadı. Zorlu geçen mücadelede golü bulan ilk takım Danimarka oldu. Mücadelenin 30. dakikasında Damsgaard’ın golü skoru 1-0 yaptı. Ancak çok geçmeden Danimarka’dan bir hata geldi. 39. dakikada Simon Kjaer’in kendi kalesine gol attı ve durum 1-1 eşitlendi.

Maçın devamında her iki takım da yeni bir gol kaydedemedi. Böylece normal süresinde 1-1 berabere sona eren maç uzatmalara gitti.

Harry Kane tarafından 104. dakikada kaydedilen gol İngiltere’ye üstünlüğü getirdi. Yarı final mücadelesi İngiltere’nin lehine 2-1 bitti. Böylece 1992’deki Avrupa Şampiyonu Danimarka turnuvadan elenen takım olurken İngiltere’de ilk finalistlerden biri olmuştu.

İngiltere bu başarısı ile 1966 yılındaki Avrupa Şampiyonasından beri ilk kez bu kadar büyük bir turnuvaya adını yazdırdı.

İtalya ile İngiltere arasındaki maç 11 Temmuz Pazar günü saat 22:00’de gerçekleşecek.

Maç Sonrası Şüpheler

Maçın ardından Danimarka teknik direktörü Kasper Hjulmand Sterling’in topla teması sırasında penaltı pozisyonu açılmadığını ve çok çalışarak geldiklerini için büyük hayal kırıklığı yaşadığını ifade etti.

Yapılan incelemeler sonucu Harry Kane penaltı kullanırken Danimarka kalecisi Kasper Schmeichel’ın gözüne İngiliz taraftarlar tarafından lazer tuttuğu tespit edildi.

UEFA Londra’daki Wembley Stadyumu’nda oynanan yarı final hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Soruşturmanın gerekçesi olarak ise Kaleci Kasper Schmeichel’ın gözüne lazer tutulması, İngiliz taraftarın Danimarka milli marşını yuhalaması ve meşale yakması olarak açıklandı. EURO 2020’de sansasyonel bir maç oldu.

Ayrıca Sterling’in penaltı pozisyonu sırasında sahada ikinci bir topun varlığı da tespit edildi. Sterling Danimarka ceza sahasında topu devam ettirirken ikinci topun yanından geçip takımına penaltı kazandırması Danimarkalıları bir hayli kızdırdı.