UEFA SONUN DA BEKLENEN GELİRLERİ AÇIKLADI.

UEFA, yeni 2023 / 2024 sezonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi’nde dağıtacağı para ödüllerini açıklarken, geride kalan yıl uygulanan tarifede değişikliğe gitmedi.

UEFA bu yılda daha önce olduğu gibi ödül pastasında en büyük dilim UEFA Şampiyonlar Ligi’ne verdiler.

Şampiyonlar ligi’ne katılım payı 15,64 milyon Euro UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yeni sezonda gruplarda yer alacak her takım, 15,64 milyon Euro’ luk ayak bastı parasını kasasına garanti olarak koyacaklar.

Devler liginde takımlar, grup maçlarında alınacak her galibiyette 2,8 milyon, beraberlikte ise 930 bin Euro kazanarak kasasını dolduracak.

Son 5 yıllık performansa göre 32 takıma dağıtılan katsayı payında, her hissenin bedeli 1,137 milyon Euro. Bu çerçevede en yüksek puana sahip takım 32 hisse, ikinci sıradaki ekip 31 hisse, üçüncü sıradaki kulüp 30 hisse alacak ve bu silsile en alttaki takıma kadar devam ediyor olacak.

Takımlar, market gelirinin ( yayın havuzu ) yanı sıra tur atladıkça kazancını da yukarıya doğru katlayarak kasasını dolduracaklar.

Şampiyonlar liginde son 16 turuna kalan ekipler 9,6, çeyrek final oynayanlar 10,6, yarı finale kalanlar 12,5 ve finalistler 15,5 milyon Euro’ luk ekstra gelir ile kasası dolacak. Şampiyon takım, bu gelirlere ilaveten 4,5 milyon Euro’ luk dev ödülün de sahibi olacak.

GALATASARAY ŞAMPİYONLAR LİGİNDE TEK TEMSİLCİMİZ

Sarı kırmızılı takım Galatasaray bu sezonu süper lig de şampiyon olarak tamamladıktan sonra yeni sezon da devler ligine katılmayı elde ettiler.

Galatasaray devler ligine ön eleme turundan katıldıkları için grup aşamalarına kalmaları için öncelikler rakiplerini geçmeleri gerekecek.

GALATASRAY DEVLER LİGİNE 2. ÖN ELEME İLE BAŞLIYOR

Sarı kırmızılı takımı Galatasaray’ı 3 kalemde toplam 25 milyon Euro bekliyor olacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ikinci eleme turundan başlayacak sarı kırmızılı takım Galatasaray, Zalgiris – Struga eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak.

Sarı kırmızılı takım, gruplara kalabilmek bu tur haricinde 2 tur daha geçmek zorunda.

Sarı kırmızılı takım ekip bunu gerçekleştirebilir ve gruplara kalırsa, 15,64 milyon Euro’ luk katılım payını almaya hak kazanacaklar.

Galatasaray 6 takımı geçmiş durumda ve gruplara kalması halinde en az 7 hisseyi cebine koyacak. Bunun karşılığı da 7 milyon 959 bin Euro’ yu kasasına koyacaklar.

KONFERANS LİGİ GELİRLERİ DE BELLİ OLDU

Galatasaray haricinde Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek diğer takımlar Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor var.

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde ikinci eleme turundan turnuvaya giriş yapacaklar ve gruplara kalmaya çalışacaklar.

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor bu üç takımımız UEFA Konferans Ligine kaldıkları takdirde ise onlarda kasalarına az da olsa 2,94 milyon Euro kadar bir katılım payı almaya hak kazanacaklar.