UEFA’DA IRKÇI YAKLAŞIM PSG-BAŞAKSEHİR MAÇINI ENGELLEDİ

UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan ırkçı bir olay bir anda tüm dünyanın konuştuğu konu haline geldi. Temsilcimiz Başakşehir rakibi Paris Saint Germain ile karşı karşıya geldiği maçın daha ilk dakikalarında 4. hakem Sebastian Coltescu’nun yaptığı ırkçı söylem ve tavır yüzünden merak edilen maç yarıda kesildi.

Maçın 4. hakemi Sebastian Coltescu Pierre Webo’yu uyarmak istedi ve uyarma esnasında da kendisinden bahsederken de kendi dili rumence ile Negru dedi ve ortalık karıştı. Başakşehir‘in yardımcı antrenörü Pierre Webo bu sözü duyunca hakeme sert çıktı ve bunun üzerine kırmızı kart gördü. Başakşehir ekibi süreci iyi yöneterek hızla soyunma odasına çekildi ve UEFA kararlarını bekledi. Rakibi PSG‘de bu ırkçı davranış karşısında durarak yine Başakşehir gibi soyunma odasına çekildi. Hakem değişmiş olsa da maça çıkmayan Başakşehir ekibi sahayı terk etti.

YENİ HAKEMLER

UEFA yaşanan süreç karşısında hemen açıklamalarda bulundu ve ırkçı söylemlere, davranışlara karşı olduğunu belli eden paylaşımlar yaptı. Tüm dünya da bir anda popüler olan ve protesto edilen bu olay neredeyse tüm futbol kulüpleri, devlet kurumları, özel kuruluşlar, kişiler, sanatçılar, oyuncular, devlet yetkili kişiler aracılığıyla da tekrar tekrar proteste edilerek gündemde kalması sağlandı.

Herkes “Irkçılığa hayır!” paylaşımlarını yaparak durumu protesto ederken aynı zamanda da Pierro Webo’nun yanında olduğunu belli eden destek mesajları da paylaştılar.

Dün olaylı bir şekilde yarıda kalmış olan maçı bugün bambaşka bir hakem heyeti yönetecek. Maçın kaldığı yerden devam etmesini sağlayacak olan hakem Danny Makkelie. Makkelie’nin yardımcı hakemleri ise .Hollanda’dan Mario Diks ve Polonya’dan Marcin Boniek olurken en önemli hakem, maçın 4. hakemi ise Polonya’dan Bartosz Frankowski olacak.

HAKEMİN DAVRANIŞININ NASIL BİR ETKİSİ OLDU

Yüzyıllardır bitmek bilmeyen ve halen ısrarla devam ettirlen siyahilere karşı yapılan bu ırkçı davranış can yakmaya devam ediyor. UEFA gibi ırkçılığa karşı olan ve bu konuda sürekli övünen bir oluşumun kendi atadığı bir hakemin bu davranışı yapması ve bunu davranışını savunması büyük bir leke.

Irkçılık protestoları, ırkçılık karşıtı söylemler ırkçı olayları bitmeden bitmeyecek. İnsanları ten renklerine göre, dil ya da dinlerine göre yargılamak bu dünyada yapılacak en kolay ama en saygısızca şeydir. Herkes dünden beri ırkçılığın karşısında tek bir vücut olmuş gibi durdu ama ya bundan sonra? Bundan sonra böyle söylemler ya da davranışlar bitecek mi buna gerçekten inanmak zor. Pierre Webo’ya büyük geçmiş olsun!