UEFA’nın Yeni Sistemi

UEFA 2024 yılından itibaren uygulamayı planladığı Süper Şampiyonlar Ligi için İstanbul’a temsilci gönderecek. Avrupa futbolunun patronu 2 temsilcisini Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki merkezine Türkiye Futbol Federasyonu Bakanı Nihat Özdemir ve Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Yönetim Kuruluna yeni sistemi anlatmak üzere gönderecek. İşte Süper Şampiyonlar Ligi’ne dair detaylar…

TFF Yeni Sistemi Riva’da Dinleyecek

UEFA, Süper Lig takımları için İstanbul’a geliyor. Avrupa futbolunun patronu, 2024 yılından itibaren uygulamayı planladığı Avrupa Kulüp Müsabakaları için Kulüpler Birliği’ne bilgilendirme yapmayı planlıyor Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki merkezinde yapılacak olan toplantı 4 Mart Perşembe günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek.

Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ve yönetim kurulunun bu toplantıya katılmasını isteyen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Ahmet Nur Çebi, Türk futbolunun geleceği için bu toplantının önemli olduğunu, bu nedenle katılımda son derece önemli olduğunu belirtti.

UEFA adına Riva’daki buluşmaya UEFA Ulusal Federasyonlar Direktörü Zoran Lakovic ve UEFA Kulüp Müsabakaları yöneticisi Stephane Anselmo katılacak. İki önemli isim, Kulüpler Birliği’ne uygulanacak olan yeni sistemi anlatacak. Toplantıya Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri de katılım gösterecek.

FIFA’da Destek Verdi Hedef 2024

Futbola yeni atılımlar yapmak isteyen UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve ekibi bir süredir bu yeni sistem üzerinde çalışmalar yapıyordu. Şampiyonlar Ligi’ni maddi ve manevi olarak çok daha cazip bir noktaya getirmeyi hedefleyen UEFA yetkilileri, federasyonlardan liflerin kısalmasını talep ediyor.

Böylece daha çok maç ve para formülünü planlayan UEFA, liglerin 1 ya da 16 takım ile oynanması gerektiğini belirtiyor. UEFA, 2024 yılı sonrası için düşündüğü yeni planları hayata geçirmek için de ülke federasyonları ile bir süredir görülme halinde.

Futbolun patronu FIFA’nın da desteğini alan UEFA 2024 yılında yeni sisteme geçmek için kollarını sıvadı. Yeni format için kulüplerin kapısını tek tek çalmaya başladı. Özellikle Barcelona, Real Madrid ve Juventus’u bu organizasyonda görmek isteyen UEFA ayak bastı parası için ise 300 milyon Euro talep etmeyi planlıyor. Yeni Sistemin adı ise Süper Şampiyonlar Ligi olacak.