Uluslar Ligi’nde Rakipler Belli Oldu

Uluslar Ligi’nde 2022-23 sezonunun grupları, UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentindeki merkezinde yapılan kura çekimi sonucunda belli oldu. Milli takımımız UEFA’ya üye olan 55 federasyonun katıldığı kura çekimine COVID-19 vakalarında görülen artış nedeniyle ülke federasyonlarından davetliler katılamadı.

Yapılan kura çekiminde takımlar, 2020-21 sezonunda UEFA Uluslar Ligi’nde topladıkları puanlara göre torbalara ayrıldı. Kendi kategorisinde 1. Torbada yer alan milli takımımız, C Ligi 1. Grup’ta Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları ile eşleşti. İşte UEFA Uluslar Ligi’ndeki tüm gruplar:

A Ligi

 1. Grup: Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Avusturya
 2. Grup: İspanya, Portekiz, İsviçre, Çekya
 3. Grup: İtalya, Almanya, İngiltere, Macaristan
 4. Grup: Belçika, Hollanda, Polonya, Galler

B Ligi

 1. Grup: Ukrayna, İskoçya, İrlanda Cumhuriyeti, Ermenistan
 2. Grup, İzlanda, Rusya, İsrail, Arnavutluk
 3. Grup: Bosna Hersek, Finlandiya, Romanya, Karadağ
 4. Grup: İsveç, Norveç, Sırbistan, Slovenya

C Ligi

 1. Grup: Türkiye, Lüksemburg, Litvanya, Faroe Adaları
 2. Grup: Kuzey İrlanda, Yunanistan, Kosova, Kıbrıs Rum Kesimi/Estonya
 3. Grup: Slovakya, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan/Moldova
 4. Grup: Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Cebelitarık

D Ligi

 1. Grup: Lihtenştayn, Andorra, Kazakistan/Moldova, Letonya
 2. Grup: San Marino, Kıbrıs Rum Kesimi/Estonya, Malta

Uluslar Ligi Maçları Haziran’da Başlıyor

Uluslar Ligi’nde 2022-23 sezonu 2 Haziran’da başlayacak. Milli takımımız, 2-14 Haziran 2022 tarihleri arasında 4, 22-27 Eylül tarihleri arasında ise 2 maç oynayacak. UEFA Uluslar Ligi’nde A Ligi’ndeki grupları lider bitiren dört takım, 2023 yılının Haziran ayında final turnuvasında mücadele edecek.

UEFA Uluslar Ligi’nde B, C ve D Liglerinde gruplarını lider tamamlayan takımlar bir üst lige terfi edecek. A ve B liglerinde son sırada bulunan takımlar ise bir alt lige düşecek. C Ligi’nde gruplarını son sırada tamamlayan takımlar 2024 yılının Mart ayında playout turnuvası oynayacak ve D Ligi’ne düşecek takımlar ile C Ligi’nde kalacak takımlar belli olacak.

Milli takımımızın Uluslar Ligi Karnesi

A milli futbol takımımız, 2018-19 sezonunda ilk kez düzenlenen UEFA Uluslar Ligi’nde B Ligi’nde İsveç ve Rusya ile mücadele etti. Milliler, Rusya’ya 2-0 mağlup olduktan sonra İsveç’i 3-2 mağlup etti. Daha sonra İsveç’e 1-0 ve Rusya’ya 2-1 mağlup olan ay yıldızlılar, grubu 3 puanla son sırada tamamladı.

2020-21 sezonunda da B Ligi’nde mücadele eden milliler, 3. Grup’ta Macaristan, Rusya ve Sırbistan ile karşılaştı. Milli takımımız evindeki maçlarda Macaristan’a 1-0 mağlup oldu, Rusya’yı 3-2 mağlup etti ve Sırbistan ile 2-2 berabere kaldı.

Ay yıldızlılar, deplasmanda Macaristan’a 2-0 kaybetti, Rusya ile 1-1, Sırbistan ile de golsüz berabere kaldı ve grubu 6 puanla son sırada tamamladı. Milli takımımız, 2020-21 sezonunda B Ligi’nde grubunu son sırada tamamladı ve C Ligi’ne düştü.