Ümraniyespor’un Süper Lig Serüveni Nasıl Başladı Bitti?

İstanbul ekibi Ümraniyespor tarihlerinde ilk kez süper lige bu sezon yükselip futbol oynama şansını elde eden takım aynı sezon sonun da süper lige veda ettiler.

Teknik adam Recep Uçar ile başladıkları süper lig yolunda hem kadro kalitesi hem de tecrübeleri nedeni ile süper lig de tutunmakta zorlandılar.

İlk kez mücadele ettikleri süper lig de bu sezon 33 karşılaşmada 3 haftası daha devam edecek olan lig de 6 galibiyet 9 beraberlik ve 18 mağlubiyet ile 27 puan toplayarak son sırada yer aldılar.

Süper Lig’in 35. Haftasında kendi sahasında başkent ekibi olan MKE Ankaragücü ile karşı karşıya gelen Ümraniyespor sahadan 2 – 1 mağlup ayrıldıktan sonra lige veda etmeleri kesinleşti.

Bu sezon onlar için büyük bir deneyim olacağı gibi olumlu ve olumsuz etkilerini de gelecek sezon yaşayacaklar.

KADRO KALİTESİ VE SÜPER LİGDE İLK DEFA MÜCADELE EDEN TAKIM İÇİN NORMAL BİR SÜREÇ

Ümraniyespor süper lig de bu sezon ilk kez mücadele eden takımlardan birisi oldular. Uzun süre 1. Lig de yer aldıktan sonra iki lig arasında ciddi farklar olduğu için motive olmakta zorlandılar.

Süper lig standartlarına uygun da stadyumu olmayan Ümraniyespor tam olarak teknik anlamda yönetimsel, taraftar ve tesis bakımından süper lige hazır olmadıkları çok belliydi. Bir alt lig den gelen takımlar için artık yeterli tesisi stadyum düzenlemesinin daha önemli olduğunu öncelikle kulüplerin bunları sağlaması ve sonrasında süper lig de mücadele ede bilecek seviyede olmaları gerekiyor.

Kadrosun da dikkat çeken tek isim Milli takıma seçilen Eyüpspor ‘ dan kiralık olarak kadroya katılan Umut Nayir oldu. Onun dışında süper lig de ve takım da iz bıraka bilen yeteneği ve bireysel performansı ile dikkat çeken birisi olmadı.

Bir tarafta lider Galatasaray ‘ da dünya yıldızı isimler bir tarafta 1. Lig de mücadele ede bilecek oyuncu grubu olunca alt sıralarda da mücadele eden takımların eski güçlü Anadolu deplasmanları gibi olmuyor.

MAÇ KAZANMAKTA ZORLANAN BİR ÜMRANİYESPOR OLDU

Süper lig de bu sezon iki teknik adam ile çalışan Ümraniyespor maç kazanmakta zorlanan takımlardan oldu.

Bu sezon 6 maç kazana bilen Ümraniyespor son galibiyetini Sivas karşısında alırken Mustafa Er’in dokunuşları belli olmuştu.

Kazandığı karşılaşmalar da genel de alt sıralarda yer alan takımlara karşı olan Ümraniyespor orta sıralarda ve üst sıralardaki takımlardan puan almakta zorlandılar.

Umut Nayir ‘in olmadığı bir senaryo da takımın gol yükünü de kimin taşıyacağı merak edilmeyen bir başka soru tabi ki. Bu sezon lig de 17 gol ata Umut Nayir 44 gol atan takımın gol yükünü tek başına çeken isim oldu.