Yeni Malatyaspor Süper Lig’de Kalmayı Başardı

4 sezondur Süper Lig’de mücadele eden Yeni Malatyaspor, bu sezon ligde kalmayı başardı ve yeni sezon için yoluna devam etmiş oldu. Hatırlanacağı üzere sarı siyahlı takım, geçen sezon Süper Lig’i 16. sırada bitirmiş ve normal şartlar altında küme düşmüştü. Fakat Türkiye Futbol Federasyonu, yeni tip koronavirüs salgını sebebi ile ligden düşmeleri kaldırdığı için Yeni Malatyaspor, bu sezon da Süper Lig’de mücadele etti.

Teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ve Benjamin Tetteh, Murat Akça, Jetmir Topalli, Zeki Yavru, Christian Cueva, Eray İşcan, Doğukan Emeksiz, Fernando Zuqui, Jody Lukoki, Adem Büyük ve kaleci Guido Herrera gibi oyuncular ile sezona başlayan Yeni Malatyaspor, istikrarı bir türlü yakalayamadı. Yer yer arka arkaya mağlubiyetler ve puan kayıpları yaşayan Yeni Malatyaspor, ligin ilk yarısında 27 puan, ikinci yarısında ise 18 puan topladı. Böylece toplamda 45 puan toplamayı başaran sarı siyahlı takım, Süper Lig’i 15. sırada bitirmiş oldu.

Hamza Hamzaoğlu & İrfan Buz

Spor Toto Süper Lig’de 2020 – 2021 sezonuna teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile başlayan Yeni Malatyaspor, arka arkaya yaşanan mağlubiyetler ve puan kayıpları sebebi ile ligin 26. Haftasının tamamlanmasının ardından teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile yollarını ayırdı. Yeni teknik direktör arayışlarına başlayan Yeni Malatyaspor’da takımın başına antrenör Hakan Çalışkan geçti ve 3 maçta takımın başında durdu.

Ardından ligin 31. Haftasından itibaren Yeni Malatyaspor’da teknik direktörlük görevine İrfan Buz getirildi. İstatistiklere bakılacak olursa Yeni Malatyaspor, teknik direktör Hamza Hamzaoğlu yönetiminde oynadığı 25 maçta 7 galibiyet, 9 beraberlik ve 9 mağlubiyet ; antrenör Hakan Çalışkan gözetiminde oynadığı 3 maçta 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet; teknik direktör İrfan Buz önderliğide ise oynadığı 12 maçta 3 galibiyet, 5 beraberlik ve 4 mağlubiyet almış oldu.

Takımın Golcüsü Adem Büyük Oldu, Umut Bulut ise Tarihe Geçti

Süper Lig’de bu sezon Yeni Malatyaspor, 49 gol atıp 53 gol yedi. Takımın en golcü ismi attığı 17 gol ile Adem Büyük oldu. Golcu futbolcu, bu gollerin 9’unu penaltıdan kaydetti. Ayrıca Adem Büyük, 17 gol ile aynı zaman Süper Lig’in en golcü Türk futbolcusu oldu. Öte yandan Yeni Malatyaspor forması giyen Umut Bulut ise bu sezon 504. kez lig maçına çıktı ve 503 maç ile bu rekoru elinde bulunduran Oğuz Çetin’i geride bırakarak tarihe geçti.