Yeni Sezonda Hakemler

Spor Toto Süper Lig 2022 – 23 sezonu 5 Ağustos Cuma günü 19.15 ‘te başlayacak. Açılış maçında Süper lig’in yeni ekiplerinden İstanbulspor ligin son şampiyonu Trabzonspor’u konuk edecek. Yeni sezonda hakemler yine önemli bir rol oynayacakken hakemlikte de yenilikler olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi Var sisteminin saha hakemlerinden ayrılacağını duyurmuştu.

hakemler

İşte O Kurallar

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu yeni sezonda değişiklikler yapacağını açıkladı. 2022 – 23 sezonu için düzenlenen yaz seminerine göre hakem değişim programı, var sistemi, hakem atamaları, hakem gözlemcileri ve hakem eğitimi konusunda yenilikler yaşanacak.

Spor Toto Süper Lig ‘de hakem atamaları hibrit sistem ile yapılacak. Kaynaklar 3 ayrı havuzda toplanacak, havuzlarda toplanan 40 ayrı kaynak sayesinde TFF MHK atamaları otomatik olarak gerçekleştirilecek. MHK inisiyatifi ise yalnız ve yalnız çok zorunlu olan durumlurda devreye girecek. Onun dışında otomatik sistem doğrultusundaki kararlar geçerli olacak.

UEFA (Avrupa ligi) ve Conmebol (Güney Amerika ligi) arasında uygulanan bir hakem değişim programı vardı. Bu değişim programı üniversitelerdeki Erasmus ile benzerlik gösteriyor ve bazı Avrupa ülkelerinde uygulanıyordu. Yeni kararlara göre Türkiye futbol federasyonu hakemleri için de hakem değişim programı gerekli görülmesi durumunda devreye sokulacak. Ancak bu değişim programı yalnızca elit ve birinci kategori hakemleri kapsayacak. Hakem değişim programında karşılıklı olma durumu da ön planda olacak.

VAR için ise FIFA uygulamasına benzer bir kadro kurulacak. Saha ile video ayrılacak. Sahadaki hakem sadece sahaya yoğunlaşacakken ve VAR ‘da bulunarak konsantrasyon kaybetmeyecek. Kriz durumunda ya da gerekli görüşdüğünde ise diğer ülkelerden VAR hakemleri devreye sokulabilecek

Var hakemi ile saha hakemi arasındaki ücret farkı ise ciddi oranda azaldı..

İki hakem gözlemcisi bulunacak. Düzenlenen karşılaşmalarda gözlemcilerden biri sahada diğeri ise Riva’da yer alarak karşılaşma için görev yapacak. Karşılaşma için hakemin nptu ise iki gözlemcinin notları ortalaması olarak belirlenecek. Gözlemci raporları maç bitiminden en geç 3 saat içinde dijital uygulama üzerinden Merkez Hakem Kurulu’na gönderilecek. Ayrıca gözlemci yaşı ise yükseltildi. Türkiye Futbol federasyonu da gözlemci yaşında UEFA ‘yı örnek alarak 70 sınırına yükseltti.

TFF Merkez Hakem Kurulu’nun yeni eğitim danışmanı ise URFA Hakem kurulu başkanı Roberto Rossetti’nin yardımcılığını yapan Hugh Dallas olarak görevlendirildi. VAR hakemliği eğitimi ise UEFA ‘nıj var eğitimcisi Pawel Gil aracılığıyla gerçekleşecek.

Ayrıca hakemler fiziki testlere eklemeler yapılacak. Bugüne kadar yoyo koşusu ve fiziksel testlerden geçen hakemler yeni sezon öncesi 10 ayrı test içeren psikojenik testlere de tabi tutlacak.

Sahadan Var’a

Saha hakemliğinden ayrılıp kendi isteğiyle VAR hakemliğine geçen ilk ve tek hakemimiz ise Alper Ulusoy oldu. Alper Ulusoy geçtiğimiz sezonda 2 Türkiye kupası, 14 lig maçı yönetmişti. 40 yaşındaki hakemimiz 54 sarı kart 2 kere de çift sarıdan kırmızı kart göstermişti.