Yılın Sporcusu LeBron James

2020 Yılın Sporcusu LeBron James Seçildi

TIME dergisi 2020 Yılın Sporcusu ödülünü NBA’de Los Angeles Lakers’da görev yapan LeBron James’e layık gördü. 35 yaşındaki yıldız basketbolcu LeBron James geçtiğimiz sezonu Los Angeles Lakers forması altında NBA şampiyonu olarak tamamladı.

Bu şampiyonluk aynı zamanda deneyimli sporcunun kariyerindeki 4. NBA şampiyonluğu oldu. Daha önce 2012,2013 ve 2016 yıllarında bu başarıya ulaşan LeBron James, aynı sezonlarda NBA Finallerinin En Değerli Oyuncusu ödülünü elde etti. LeBron James hakkında şu ifadeleri kullandı “Sadece en iyi oyuncu değil, en güçlü sese sahip.”

LeBron James aynı zamanda 4 kez de NBA’in En Değerli Oyuncusu ödülünü (2009,2010,2012,2013) kazanmayı başardı. LeBron James 13 kez NBA All-Star takımına seçilirken, 2 kez de NBA All-Star maçı en değerli oyuncusu seçildi.

James tüm bu başarıların yanında 2 kez de Amerikan Olimpiyat Basketbol Takımı ile Olimpiyat altın madalyasına uzandı (2008, 2012).

LeBron James Polis Şiddetinin Her Zaman Karşısında Yer Aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde sık sık yaşanan polis şiddetine karşı LeBron James asla susmadı. Özellikle 2020 yılında ABD’de de artan polis şiddetinin daima karşısında yer aldı ve çizgisini asla bozmadı.

35 yaşındaki yıldız basketbolcu George Floyd’un bir polis tarafından canice nefessiz bırakılarak öldürülmesinin ardından gelişen olaylarda ve protestolarda siyahi vatandaşları destekledi ve bir aktivist rolü de üstlendi.

Üstlendiği bu rol ile dönemin Amerikan Birleşik Devleti başkanı Donald Trump ile defalarca karşı karşıya gelmesine rağmen davasının her zaman arkasında durdu. 2020 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi’nde ise ülke halkını oy kullanması konusunda teşvik etti.

Formula 1 dünya şampiyonu İngiliz sporcu Lewis Hamilton ise TIME dergisine verdiği demeçte “Başka bir üst düzey sporcunun da benzer amaçlar için savaştığını gördüğümde, biliyordum, tamam, burada yalnız değilim.” ifadelerine yer verdi.

Serana Williams’a karşı kazandığı Amerika Açık finalini kazanan Naomi Osaka ise polis şiddeti sonucunda dünyaya gözlerini kapatan siyahi insanların isimlerinin yazılı olduğu bir maskeyi turnuva boyunca takarak konu özelinde dünya kamuoyunun dikkatini çekti ve LeBron James hakkında şu ifadeleri kullandı “Sadece en iyi oyuncu değil, en güçlü sese sahip.”.