Yok Edilen Kariyer Belhanda

Younes Belhanda, bir dönem spor medyasının meşhur transfer haberlerinden biri idi. Her sene yaz transfer döneminde Türkiye’den bir takıma transfer iddiaları haber konusu olan Faslı oyuncunun nihayet 2017 senesinde yolları Galatasaray ile kesişti ve Sarı-Kırmızılılar 10 Milyon Euro ödeyerek oyuncuyu kadrosuna kattı. Sneijder’in giydiği 10 numara kendisine verilen Belhanda, daha formayı sırtına giydiği anda Galatasaray taraftarlarını ikiye bölmüş oldu.

Sansasyonlar Prensi Belhanda

Oynadığı 131 maçta öyle istikrarsız performanslar sergiledi ki kuvvetle muhtemel Dinamo Kiev zamanındaki maçlarını izleyen Galatasaray taraftarı Belhanda’nın oyuncu profilini daha iyi anlardı. Üstelik belki de son zamanlarda benzerine ender rastlanır bir biçimde destek gördüğü Fatih Terim ile çalışmış olmasına rağmen Belhanda hep bir yerlerde soru işaretlerinin olmasına neden oldu.

İki hafta üst üste Galatasaray maçı izleyen bir futbolsever, bu iki haftalık süreçte dahi 10 numarayı giyen adamın aynı olduğuna inanamazdı bazen. Bir hafta tamamen lider gibi oynayan, yaptığı tempo ile öne çıkan Belhanda, bir başka haftada eli belinde gezen, umursamaz bir adam olarak karşımıza çıktı. Türkiye spor kamuoyunda yıldız isimlerle alakalı her şeyi dört dörtlük yapabilse zaten Türkiye’de oynamayacağına dair bir argüman her zaman dolaşır.

Belhanda’nın Durumu

Bazı oyuncular kaprislerine rağmen performansları için, bazı oyuncular performanslarına rağmen özverileri için, bazı oyuncular da tüm bunları yapabildikleri için sevilirler. Belhanda, Galatasaray’a gelmeden evvel tam olarak kaprisleri bilinen ama performans verebilecek bir yetenek olarak geldi, olaylardan eksik kalmayan, kırmızı kart görmesin diye maçtan çıkarılırken kırmızı kart gören, taraftarlarla münakaşa eden bir oyuncu olarak da Galatasaray’dan ayrıldı.  Pek tabii ayrılışı da normal olmadı.

Oynadıkları zemine dair yaptığı haklı eleştiriden sonra, tıpkı kendisinin yaşadığı gibi bir histeri içerisinde yaşayan Galatasaray yönetimi, günah keçisi olarak Belhanda’yı belledi, belki de oyuncudan kurtulmak hocanın tam onayını dahi almadan oyuncuyla sözleşmesini feshetti. Şampiyonluk yarışının her zaman adayı olan Galatasaray, bir süre boyunca bu olayla çalkalandı, yönetim ve Fatih Terim arasındaki anlaşmazlık artık iyiden iyiye bu olayla ortaya çıktı.