Z Kuşağında Spor Bakışı

Temel bir demografik sınıflama olan Z kuşağı, Amerikan Psikoloji Derneği ve Pew Araştırma Merkezi ‘ne göre 1997 ve sonrasında doğanları kapsıyor. Jean Twenge gibi bazı psikologlar ise 1995 – 2012 arası doğumları Z kuşağı (i – jenerasyonu) olarak tanımlıyor. Genel olarak gençleri ve milenyum çağını kapsayan bu kuşağın spora bakışı da geleneksel taraftara göre farklılık gösteriyor. Genç insanların futbola ya da spora ilgisi azalmadı, hayranlar hala sporla ilgileniyor. Ancak bu ilgileri farklı şekillerde görüyoruz. Z Kuşağı gençleri spor müsabakalarını genel olarak akıllı telefonlardan takip etmeyi tercih ediyor.

Geleneksel Değil Teknolojik

Hayatlarının temelinde teknoloji olan Z kuşağı sporu ağırlıklı olarak cep telefonlarından takip ediyor. Teknoloji ilerlese de yayınlarda televizyon gerek kullanış gerek görüntü açısından hala 1. Sırada. Yeni nesil olarak söz ettiğimiz Z kuşağı ise genel geçer kabul gören ilgi alanı futboldan ziyade daha çeşitli branşlara da dağılmış durumda. Spora ilginin hala devam ettiği yeni nesilde farklı branşların yanı sıra tüketim yöntemi de farklılık gösteriyor. İspanya ‘da en üst düzel futbol ligi teknoloji bölümü (La Liga Tech) çalışanları tarafından yapılan bir çalışmada 34 yaş ve altındaki izleyicilerin ortalama 6.3 sporu takip ettiği gözlemlendi. Daha eski demografilerin de izlediğine göre önemli bir artışa ek olarak 65 farklı spor dalı listelenince mobil ve dijital tekonolojinin de kullanımıyla potansiyel kitlenin önüne geçebilir. Z kuşağı olarak nitelendirilen genç insanların yarıya yakın bölümü (%46) akıllı mobil telefonlarından spor müsabakaları izlemeyi, yine yarısı maç izlerken bir yandan oyun oynamayı, yüzde 41 ‘inin de bu spor deneyimlerini tamamlamak için fantezi sporları oynamayı tercih ettiği gözlemlenmiş.

İspanya ‘da en üst düzel futbol ligi teknoloji bölümü olan İspanyol La Liga Tech bu araştırmanın  toplumda yaygın olan “gençler sporla daha az ilgileniyor” görüşünün aslında yanlış olduğunu sadece geleneksel ilgi değil spora teknoloji ile yaklaştığını kanıtlayan bir çalışma olduğunu açıkladı. Ancak La Liga teknoloji bölümü çalışanları hak sahiplerinin veri çözümlemesini de kullanarak spor izleyicisi davranışı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri gerektiğinin altını çizdi. Hayran içeriğine erişmek için ihtiyaç duyulan dijital platformalara da erişimin gerekliliğini belirtti.

Ürün Lideri Konuştu

İspanyol La Liga Tech ürün lideri Fabio Gallo sporun geleceğinin taraftara bağlı olduğunu, bu yüzden de taraftarlarının davranışlarını değiştirdikçe spor endüstrisinin yanıt vermesinin önemli oldğunu vurguladı. Fabio Gallo yapılan araştırmaların bir süredir izledikleri eğilimin altını çizdiğini de sözlerine ekledi. Ürün lideri özellikle fandom seviyesinin değişmediğini hatta artıyor olabileceğini belirtti. Bu noktada artık spor organizasyonlarının yeni nesilin keşfetmesine olanak sağlayan dijital platformlar oluşturmasının gerekliliğini ifade etti. Bu doğrultuda kulüpler, spor federasyonları ve kuruluşları taraftarın ilgisini üzerinde tutmak için iletişimi geliştirmek zorunda.